niedziela, 14 maja 2017

Baba u lekarza... u fizjoterapeuty

Długo zbierałam się z napisaniem tego posta. Jak zacząć, jak opisać to wszystko, co chciałabym w nim zawrzeć? Może zacznę od początku. 


Zupełnie przypadkiem poznałam Maćka Stachurskiego- fizjoterapeutę z ponad 10letnim doświadczeniem, które zdobywał w publicznym szpitalu i kilku prywatnych placówkach. Od 2009 roku prowadzi własną firmę rehabilitacyjną. Prowadzi zajęcia w Szkole Rodzenia przy Świętokrzyskim Centrum matki i Noworodka.
Poza ty, że to na prawdę sympatyczny facet, jest On fizjoterapeutą uroginekologicznym. Kto to taki? Już wyjaśniam. Otóż jest to specjalista zajmujący się kobiecym ciałem. Pomaga przygotować organizm do ciąży i porodu, a po nim powrócić do pełnej formy i zniwelować ewentualne złe skutki porodu. Pomaga nam też w tych „wstydliwych” problemach. Jego stronę znajdziecie TUTAJ

W okresie ciąży kobiety często są obolałe. Jakie to bóle? Boli nas kręgosłup, miednica, nogi, brzuch... czasami nawet włosy i paznokcie ;) Maciej pomoże przy bólach:
- kręgosłupa i pleców może być powodowany przez kilka czynników, dlatego bardzo ważna jest diagnoza, która pozwoli dobrać terapię (ćwiczenia, naklejenie specjalnych taśm, masaż).
- miednicy najczęściej powiązany jest ze stawy krzyżowo-biodrowymi, łatwo pomylić go z promieniującym bólem kręgosłupa, a do tego najczęściej potrafi pojawić się niespodziewanie (np. z dnia na dzień).
- kończyn dolnych może mieć bardzo dużo postaci i wiele przyczyn (nieprawidłowa postawa ciała, szybki wzrost masy ciała ciężarnej, czasami to promieniujący ból z kręgosłupa lub stawów krzyżowo – biodrowych). Uczucie ciężkości nóg, oraz pojawiająca się okresowo opuchlizna świadczy o występowaniu obrzęku limfatycznego
- karku i barków
- stawów krzyżowo – biodrowych i spojenia łonowego
- mięśni brzucha/rozstępy
- obrzękach limfatyczne

Maciek pomaga nam też w walce z bólem podczas porodu. Dostaniecie u Niego TENS. Co to takiego? Już wyjaśniam. TENS to skrót od Transcuta-neous Electrical Nerve Stimulation. To niewielkie urządzenie, a sam zabieg polega na przepuszczeniu przez ciało impulsu elektrycznego o odpowiednio ustawionych parametrach, które blokują pewnej ilości bodźce bólowe. Dla mam rodzących zastosowano dodatkowy "magiczny przycisk" i dzięki niemu, ma ona możliwość uruchomienia intensywniejszego trybu pracy w dowolnym momencie porodu, czyli po prostu kiedy zaczyna bardziej boleć. Maciej nie tylko nauczy Was (Ciebie i Męża), jak używać TENSa, ale możecie go też wypożyczyć TENS.


W okresie połogu fizjoterapeuta będzie niezastąpiony przy
- terapii mięśni brzucha rozciągniętych po porodzie, które niestety nie wracają do swojego stanu równomiernie i miejscami napinają się bardzo mocno, a w innym miejscach są wiotkie
- rehabilitacji blizny po cesarskim cięciu (niestety często kobiecie nie mówi się o potrzebie rehabilitacji blizny, co może wiązać się z poważnymi konsekwencjami)
- rozejściu kresy białej (która z nas o niej nie słyszała? Zaniedbanie mięśni brzucha może wiązać się z operacją w późniejszym czasie, ale jeśli zajmiecie się nimi w połogu może wystarczyć fizjoterapia!)
- rozciągnięciu powięzi brzucha
- bólu kręgosłupa w połogu, który wraca do swojej pozycji sprzed ciąży, a tkanki i mięśnie, które go stabilizują, nie są w stanie w tak szybkim tempie powrócić do swego pierwotnego stanu
- bólu krzyża/stawów krzyżowo – biodrowych
- bólu pomiędzy łopatkami
- nawale/niedoborze pokarmu (pmóc może przyklejenie specjalnych taśm i masaż piersi)
- nietrzymaniu moczu/terapii mięśni dna miednicy (każda z nas już chyba słyszała o osławionych mięśniach Kegla? W przypadku nieleczonych zaburzeń napięcia mięśni dna miednicy istnieje ryzyko powstaną nietrzymania moczu lub obniżenia narządów rodnych)

Rehabilitacja, której szukać możecie w gabinecie Macieja:
-bólu kręgosłupa
- po urazach
- pooperacyjna
- blizn
- neurologiczna po udarach, operacjach neurologicznych, uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego
- masaż

Opowiem Wam o jednej z metod rehabilitacji, którą Maciek stosuje, a która mnie osobiście zafascynowała i bardzo pomogła. 
Podobny obraz
Kinesiology taping to metoda została wymyślona w Japonii przez Kenzo Kase. Opiera się na stosowaniu specjalnych plastrów wykonanych z wysokiej jakości bawełny i akrylu (przepuszczają powietrze i wodę, ale są wodoodporne, rozciągają się do 130-140% początkowej długości, mają zbliżoną grubości i ciężar do skóry). Metoda ta polega na odpowiednim wycięciu i naklejeniu na skórę specjalnym sposobem taśmy, często w jaskrawym kolorze (można je rozciągnąć, nakleić na rozciągniętą tkankę). Odpowiednio naklejając aplikacje, mieszając techniki można uzyskać różne efekty np. rozluźnienie mięśni, napięcie, poprawa przepływu limfy. To w 100% bezpieczne i nie przeszkadza w codziennym życiu, bo już po ok 20 minutach przestaje się odczuwać plaster. Można z nim robić wszystko, co do tej pory codziennie robiliśmy- biegać, skakać, a nawet pływać. Stosują ją wielkie gwiazdy sportu, jak np. Agnieszka Radwańska. Tak to te kolorowe paski na ciele, wokół kolan, na biodrach! 
Znalezione obrazy dla zapytania taping kobieta kręgosłup
Mi pomogły po operacji kolana i przy bólach kręgosłupa. Zupełnie ich nie czułam, funkcjonowałam zupełnie normalnie, a ból znikał niczym za dotknięciem magicznej różdżki. Maciek zapewne niedługo przybędę na taping ;)

Znalezione obrazy dla zapytania kontakt
NAMIARY
Szukacie pomocy takiego specjalisty? Maćka w Kielcach. Adres? Proszę bardzo:

ul. Klonowa 67/108, Kielce
+48 501 017 490
kontakt@fizjoterapiakielce.com

14 komentarzy:

  1. Dobrze, że tacy fizjoterapeuci istnieją i różne formy pomocy przed porodem i po porodzie. Wiele kobiet z małych miejscowości nie ma możliwości skorzystania z takich porad. Myślę, że wiele kobiet będzie Ci wdzięcznych za podanie namiarów na pana Macieja.
    Pozdrawiam:-)
    Irena-Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Problem polega na tym, że często kobietom nie mówi się o możliwościach, które są dostępne często pół godziny drogi od ich miejsca zamieszkania. A Maciek ma złote ręce!

      Usuń
  2. Bardzo ciekawe wiadomości, moja młoda kuzynka, w czasie ciąży i po porodzie, korzystała z takiej terapii w Hiszpanii, zastanawiałam się czy i u nas w kraju jest taka możliwość, bo nie bardzo było o tym słychać do tej pory.
    Kolorowe plastry znam, używa się ich na oddziałach rehabilitacyjnych, gdzie często bywałam z dzieckiem. Świetna sprawa.
    Pozdrawiam, Agness:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na szczęście w Polsce jest coraz więcej fizjoterapeutów uroginekologicznych i warto korzystać z ich wiedzy i umiejętności. Plastry potrafią czynić cuda i tak przyjemnie łagodzą ból bez łykania tabletek 🙂

      Usuń
  3. Dobry fizjoterapeuta potrafi naprawdę zdziałać cuda. Ja obecnie mam kontuzje nogi i musze poszukać dobrego fizjoterapeuty

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tekście mowa o fizjoterapeucie uroginekologicznym. Warto korzystać z pomocy fachowców.

      Usuń
  4. Ja też mam swoich ulubionych fizjoterapeutów tak zwane złote rączki kropka potrafi uczynić cuda a już w kwestii nietrzymania moczu to mi się wydaje że trzeba się urodzić z takim darem żeby komuś pomóc bez chirurgii. Fizjoterapeuci dla mnie mają większe znaczenie niż medycy w obecnych czasach. Gabinety fizjoterapeutyczne w tej chwili działają naprawdę cuda pomagają ludziom sama korzystam I chodzę z moimi dziećmi. Terapie 1 na 1 są terapiami najtrudniejszymi. Wystarczy 10 dni jedna seria a już człowiek czuje że jest w innym wymiarze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O to prawda. Najlepsze są terapię 1:1. Nietrzymanie moczu da się "naprawić" jeśli trafimy do fizjoterapeuty w odpowiednim momencie, najlepiej jak tylko problem się pojawi. Na pewno zaoszczędzimy zdrowie, czas, nerwy i nie oszukujemy się- pieniądze.

      Usuń
  5. Bardzo ciekawy i pomocny post. Te plastry bardzo mnie zaintrygowały i chętnie pogłębię o nich wiedzę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapytam Maćka czy chciałaby o nich więcej opowiedzieć. Dla mnie to magia.

      Usuń
  6. Bardzo przydatny wpis, mnóstwo wiedzy, a i świetna rekomendacja :) każdy powinien mieć takiego swojego terapeutę. Mam taką cudowną u siebie, bardzo mi pomaga przy bólach kręgosłupa. Zaskoczyły mnie plastry, muszę więcej o nich poczytać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widzę, że temat plastrów interesuje wiele z Was. Chyba popracujemy z Maćkiem nad wpisem o tapingu.

      Usuń
  7. Szkoda ze jal ja bylam w ciąży nie bo tego typu pomocy i fachowców. Bardzo ciekawy post i dobrze wiedzieć o takich ludziach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze można pójść na "przegląd" nie będąc w ciąży. Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się nie tylko kobietami w ciąży ;)

      Usuń