środa, 3 stycznia 2018

Ciąża 10/10

Czy istnieje coś takiego jak dekalog ciężarnej? Oczywiście oficjalnie nic takiego nie funkcjonuje, ale spokojnie można zapisać przynajmniej 10 zasad, których powinna przestrzegać każda przyszła Mama.
Kochaj swój Brzuszek- zawsze!
1. WALCZ ZE STRESEM
Stres nie jest dla nas dobry, a zwłaszcza dla przyszłych Mam i ich Brzuszków. W późnej ciąży może spowodować nadpobudliwość i hiperaktywność Dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby przez te wyjątkowe 9 miesięcy unikać stresu i czynników je wywołujących. Odsuń od siebie sytuacje, osoby, problemy, które źle na Ciebie wpływają. Warto ograniczyć pewne kontakty, bo to wyjdzie Ci tylko na zdrowie- Tobie i Maluszkowi.

2. STOP UŻYWKOM!
Palenie jest najbardziej szkodliwym dla płodu nałogiem. Warto je oczywiście rzucić dla samej siebie, nawet nie będąc w ciąży, ale stan błogosławiony powinien być szczególnie silną motywacją. Pomyśl, że z każdym papierosem "karmisz" swojego Maluszka ok. 4000 szkodliwymi substancjami chemicznymi. Przerażające, prawda?
Alkohol? Substancje wpływające na Twoją świadomość? ZREZYGNUJ! Każda z nich negatywnie na Was wpływa. Używając ich narażasz własne Dzieciątko na wiele problemów nie tylko zdrowotnych, ale i emocjonalnych. Skorzystaj z pomocy lekarza prowadzącego, czy szkoły rodzenia- na pewno będą Cię wspierać w walce z nałogami.

3. WODA JEST WAŻNA
Wszyscy wiemy,że jest podstawowym składnikiem naszych organizmów. Jest niezbędna by żyć i rozwijać się. W ciąży potrzebujesz znacznie więcej wody niż normalnie.Możesz ją dostarczać w postaci różnych płynów. Nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne, kiedy np. wymiotujesz lub masz biegunkę, co w ciąży zdarza się dość często.
Pij wodę, delikatne herbatki owocowe, świeżo wyciskane soki- warto zainwestować w wyciskarkę wolnoobrotową, która nie podgrzewa soku, jak sokowirówka, pozbawiając go wielu witamin i minerałów. Pamiętaj, że zupy to też źródło wody. Pij dużo, bo to pozytywnie wpłynie na rozwój Maleństwa.
Ryby z warzywami, doprawione ziołami to doskonały wybór w ciąży
4. WŁAŚCIWA DIETA
Dobrze się odżywiaj. Czyli jak? Ano mądrze i zdrowo. Twój organizm potrzebuje więcej składników odżywczych niż przed ciążą. Włącz do swojej diety pieczywo i makarony wieloziarniste, kasze wszelkiego rodzaju, chudy nabiał, ryby i przede wszystkim owoce i warzywa. Unikaj jak ognia tłustych potraw, fast foodów i mocno przetworzonego jedzenia, jak np. zupki chińskie. Skonsultuj swoją dietę z lekarzem prowadzącym ciążę. Na pewno doradzi i pomoże ułożyć jadłospis, wskazując produkty, których ilość powinnaś zwiększyć lub zmniejszyć w swoich posiłkach. Dobrze dobrana dieta pozytywnie wpłynie na rozwój Malucha, a Ty nie przytyjesz więcej niż powinnaś. Same plusy, prawda?
Im więcej warzyw w Twojej diecie, tym lepiej
5. PAMIĘTAJ O BADANIACH
Przede wszystkim zacznij od wizyty u ginekologa. Nie masz "swojego" lekarza? Najwyższa pora, Kochana, dokonać wyboru! To bardzo ważne, bo to lekarz prowadzący założy Ci kartę ciąży- podstawowy dokument na całe 40 tygodni, a także skieruje Cię na wiele ważnych badań. Wykonuje się je z krwi i moczu. Nie pomijaj żadnego z nich! Pamiętaj, że zdecydowana większość jest wykonywana bezpłatnie dla ciężarnych. Warto też wykonać kilka odpłatnych badań, jeśli są ku temu wskazania. Ja musiałam zrobić testy na boreliozę, ponieważ "przyczepiło się" do mnie kilka kleszczy- dzięki temu miałam pewność, że jestem zdrowa i nic nie zagraża mojemu Dziecku. W każdym trymestrze jest "zestaw" badań- lekarz powie kiedy i jakie wykonać.

6. ĆWICZ
Gimnastykuj się w  ciąży. Oczywiście możesz podarować sobie ćwiczenia wysiłkowe, ale umiarkowany ruch jest dla ciężarnych wręcz wskazany. Takie ćwiczenia sprawiają, że jesteś szczęśliwsza, bo wytwarzają się endorfiny. Poprawia się też krążenie i zwiększa się ilość tlenu we krwi. Pomoże Ci to zmniejszyć tak często występujące podczas ciąży obrzęki, bóle pleców, czy nawet zaparcia. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Spaceruj, pływaj (to bardzo odciąży stawy, zwłaszcza pod koniec ciąży), ćwicz na piłce. Ja do połowy 7 miesiąca jeździłam na rowerze- później było mi już za zimno, a i błędnik zaczął szaleć. Ważne, żebyś wsłuchała się w swój organizm, nie forsowała się i nie przemęczała. Jeśli coś staje się za trudne, zrezygnuj- wrócisz do tych ćwiczeń po połogu. Możesz te ćwiczenia skonsultować z ginekologiem czy fizjoterapeutą uroginekologicznym. Kto to taki? Pisałam o tym specjaliście TUTAJ.

7. ODWIEDŹ DENTYSTĘ
Dbaj tak o zęby, jak i o dziąsła. Dlaczego? Dlatego, że ciąża powoduje większe ryzyko próchnicy i chorób przyzębia. Wiedziałaś, że chore dziąsła mogą przyspieszyć poród. A przecież żadna z nas nie chce urodzić przedwcześnie. Stan zapalny w jamie ustnej, może być niebezpieczny dla płodu. Dlatego przełam strach i idź do dentysty. Jeśli boisz się tak panicznie, jak ja, poproś o wsparcie partnera, przyjaciółkę lub kogoś bliskiego. Warto i TRZEBA! Pamiętaj, że nie tylko zadbasz o własne ząbki, ale i o zdrowie Okruszka pod Twoim sercem.
Ciesz się ciążą i uwieczniaj radosne chwile
8. UWAŻAJ NA ANEMIĘ
Anemia wyjątkowo często przytrafia się ciężarnym. Dlatego nie martw się na zapas, tylko zapobiegaj pojawieniu się niedokrwistości spowodowanej niedoborami żelaza. Spożywaj pokarmy w nie bogate jak: chude mięso, wszystkie warzywa strączkowe, jajka, kasze. Możesz popijać herbatkę z pokrzywy, która wspomaga przyswajanie żelaza. Jeśli mimo to pojawi się anemia, lekarz na pewno przepisze Ci odpowiednie preparaty.

9. LEKARSTWA NA CENZUROWANYM
Bardzo ostrożnie należy przyjmować leki w ciąży! Wiele z nich, również dostępnych bez recepty, może zaszkodzić Twojemu Dzieciątku. Nawet popularna aspiryna czy ibuprom nie pozostają bez wpływu na płód. Przyjmuj leki tylko pod ścisłą kontrolą lekarza i na jego wyraźne wskazanie. Jeśli zdecydujesz się na leki bez recepty, skonsultuj to z farmaceutą i przede wszystkim dokładnie przeczytaj ulotkę! Nie warto ryzykować!

10. SUPLEMENTY SĄ WAŻNE!
Nawet jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, masz doskonale skomponowaną dietę, warto przyjmować suplementy. Zwłaszcza kiedy planujesz ciążę i kiedy już w niej jesteś. Bardzo ważny jest kwas foliowy- zmniejsza on ryzyko chorób neurologicznych u Dziecka. Zaleca się też suplementację jodu, witaminy D3 i kwasów tłuszczowych DHA. Oczywiście nim sięgniesz po suplementy, poradź się lekarza i zawsze pamiętaj o przeczytaniu ulotki!
Ufaj swojemu ciału i lekarzowi prowadzącemu, a wszystko będzie dobrze
A teraz ciesz się swoją ciążą! Uważaj na siebie i Brzuszek- oboje jesteście bardzo ważni. Kochaj Maluszka, rozmawiaj z Nim, bądź szczęśliwa. Ciąża to wyjątkowy czas, który jest jedyny i niepowtarzalny. Pod Twoim sercem rozwija się nowe życie i bije maleńkie, kochane serduszko, które na zawsze zmieni Twoje życie- dbaj o nie, jak najlepiej potrafisz!!!

25 komentarzy:

  1. O badaniach byłam wręcz zmuszona pamiętać, ćwiczyć nie mogłam, a wody najwięcej piłam w czasie karmienia juz po urodzeniu córki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najważniejsze, żeby słuchać własnego organizmu i lekarza ;)

      Usuń
  2. Podstawowe informacje przydatne każdej przyszłej mamie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdrowy rozsądek i odpowiedzialne podejście, a przy tym wielka radość. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. W zasadzie to nad wszystkim poza stresem mozna miec kontrole :) Stres zwlaszcza trudno ograniczyc,gdy pracujemy, gdy dzieje sie w rodzinie cis zlego lub gdy po prostu wkurzy nas starsze dziecko lub maz ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to trudne do zwalczenia, ale można próbować ;)

      Usuń
  5. Teraz jak wspominam swoją ciążę, to tęsknię, to był magiczny i wyjątkowy czas. Cały dekalog, który przedstawiłaś się zgadza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja miałam bardzo trudną ciążę, ale starałam się cieszyć każdą chwilą ^_^

      Usuń
  6. Nie mogę zrozumieć jak ciężarne mogą palić a jest takich osób bardzo dużo 😡

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam dokładnie tak samo. Nie rozumiem takiego podejścia

      Usuń
  7. piekny;) myślałam ,że jestes teraz w pierwszej chwili,

    OdpowiedzUsuń
  8. Przez całą ciążę walczyłam z anemią i bardzo źle to wspominam :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To częsta przypadłość ciężarnych. Jednym łatwiej ją pokonać, innym trudniej.

      Usuń
  9. O, z tym dentystą to prawda. Każdą ciążę zaczynałam od wizyty u dentysty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie wyczulił na to mój lekarz prowadzący- dodam, ze całą ciążę prowadził mi na NFZ! Genialny lekarz! Miałam 3 wizyty kontrolne u dentysty podczas ciąży i jedną po połogu.

      Usuń
  10. Miałam niestety mnóstwo stresu w ciąży. Miałam też anemię, ale zażywałam żelazo. Do większości z tych punktów starałam się stosować. Żałuję, że nie mogłam zastosować się do pierwszego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego- ważne, że się starałaś!

      Usuń
  11. Pamiętajmy, że są znieczulenia, które w ciąży czy podczas laktacji brać można np. u dentysty. Lepsze to niż stan zapalny z powodu próchnicy.

    OdpowiedzUsuń
  12. Myślę, że najtrudniejsze to unikanie stresu. Bo zazwyczaj nie mamy na to wpływu. Ale próbować trzeba!

    OdpowiedzUsuń
  13. Pisałam to w konsultacji z lekarzem i farmaceutą, którzy na prawdę unikają polecania łykania czegokolwiek, jeśli nie trzeba. ;)

    OdpowiedzUsuń