Któż z nas nie kojarzy tych uroczych maleńkich "słoneczek" w ogrodzie u Babci? Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis), bo tak właśnie się nazywają te "słoneczka", to roślina jednoroczna. Jest bardzo popularna jako ogrodowa roślina ozdobna. Należy do najbardziej znanych roślin zielarskich
Nagietek kwitnie od czerwca do września, a kolory kwiatostanów przechodzą od żółtego, przez pomarańczowy, niekiedy do bordowego lub nawet brązowego..
Nagietek lekarski to jedno z najpopularniejszych ziół. Stosuje się go przy chorobach i stanach zapalnych skóry. Zalecany przy leczeniu trądziku (namoczoną w nalewce gazę należy przyłożyć na wypryski, oparzenia słoneczne i rany). Ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Z powodzeniem stosuje się go przy leczeniu stanów zapalnych gardła oraz błon śluzowych jamy ustnej. Przyspiesza gojenie
się ran. Zewnętrznie stosuje
się nagietek przy stanach zapalnych skóry i owrzodzeniach żylakowatych
podudzi i co ciekawe również przy zapaleniu spojówek.Likwiduje szorstkość skóry, nawilża i zmiękcza. Nagietek wygładza i chroni, dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym. Stąd wykorzystanie nagietka w kosmetyce. Kosmetyki z wyciągiem z nagietka zalecane są do stosowania na skórę z problemami, wrażliwą, suchą i zniszczoną. Jest elementem składowym kosmetyków do pielęgnacji okolic intymnych.
Działa rozkurczowo i żółciopędnie. Stosuje się go w chorobie wrzodowej
żołądka i dwunastnicy, chorobach pęcherzyka
żółciowego, nieżytach żołądkach i jelit.Zawiązki czynne zawarte w zielu nagietka łagodzą bóle po operacjach żołądka i dróg żółciowych. Jako, że nagietek stymuluje układ immunologiczny, zaleca się go dla zwiększenia ogólnej odporności i zdolności do obrony przed mikroorganizmami chorobotwórczymi. Ponadto preparaty z niego pomagają wrócić do pełni sił po chorobie.
Aby wykorzystać lecznicze działanie nagietka trzeba go odpowiednio przygotować. Surowcem zielarskim są wysuszone koszyczki albo same kwiaty języczkowe. Kwiaty zbiera się w miarę zakwitania. Suszy się je w warunkach naturalnych- w przewiewnych i zacienionym miejscu.
Koszyczki rumianku zawierają olejek eteryczny, glikozydy i saponiny triterpenowe, karotenoidy, flawonoidy, a także gorycze, związki śluzowe, kwasy organiczne, fitosterole- co za bogactwo z natury!
Koszyczki rumianku zawierają olejek eteryczny, glikozydy i saponiny triterpenowe, karotenoidy, flawonoidy, a także gorycze, związki śluzowe, kwasy organiczne, fitosterole- co za bogactwo z natury!
NALEWKA Z NAGIETKA POMAGA W REGULACJI CYKLU MENSTRUACJI!
Jak przygotować nalewkę? Otóż 50 g wysuszonych płatów z nagietka należy wymieszać z 0,5 l wódki. Miksturę szczelnie zamykamy i odstawiamy na dwa tygodnie w ciepłe i ciemne miejsce. Co jakiś czas należy potrząsnąć naczyniem. Po dwóch tygodniach nalew przecedzamy przez płótno i mocno wyciskamy, po czym jeszcze raz filtrujemy- najlepiej przy użyciu papierowego filtra do kawy. Przechowujemy naleweczkę w butelce z ciemnego szkła.
NA ZDROWIE!
U nas nagietek ostatnio króluje w herbatach "parzonych" na zimno
OdpowiedzUsuńBardzo pouczający post :D
OdpowiedzUsuńZAPRASZAM NA MÓJ BLOG
Jak zawsze nalewka gratis dla czytelników :) Ale mnóstwo się dowiedziałam. Ciekawe, czy przy kamicy żołciowej jest zalecany, skoro działa żółciopędnie?
OdpowiedzUsuńKolejny dar natury który natury, który należy doceniać
OdpowiedzUsuńMoja babcia, która doskonale zna się na ziołach, na ogrodzie sieje różne kwiecie, w tym nagietek. Pamiętam, kiedy zrywałam go i uszyłam wraz z babcią. Z nagietka robiła różne toniki i napary. 😉
OdpowiedzUsuńNagietek w wielu przypadkach i mi pomógł. Warto poznać jego dobroczynne działanie i skład.
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam że nagietek ma takie właściwości :)
OdpowiedzUsuńJestem pod wrażeniem tego jak wiele zastosowań mają zioła. Trzeba z nich jak najczęściej korzystać!
OdpowiedzUsuń